• Cumartesi 17 Ağustos
vajinismus tedavisi

vajinismus tedavisi

Vajinismus Yöntemleri Nelerdir?

Vajinismus yaşayan kadınlarda cinsel birleşme sırasında vajinal kasların istemsiz olarak kasılması neticesinde penis, vajina birlikteliğini içeren cinsel birleşme gerçekleşemez. Birçok sebeple ilişkili olabilen “Vajinismus” sorunu çözülmesi mümkün olan bir durumdur. Bu sebeple bu sorunu yaşayan birey ve çiftlerin karamsarlığa kapılmadan, çözümü olduğunu bilmesi ve bu konunun uzmanından yardım alması gerekmektedir.

Vajinismus Belirtileri

  • Cinsel ilişkiye girerken zorlanmak
  • Partnerinizle cinsel ilişkiye girmekten korkmak
  • Cinsel ilişkiye girerken penisin sadece bir kısmının vajinaya girebilmesi
  • Vajinanın içine doğru parmağınızı yerleştirememe
  • Vajinanın içine tamponu yerleştirememe
  • Vajinanın içine tamponu zorlanarak yerleştirme
  • Vajinal ultrasona girememe,
  • Jinekolojik muayenelerinden korkmak ve yaptıramamak,
  • Vajinada krem, fitil ve vajinal ilaçları kullanamamak

Vajinismusun nedenlerini incelersek; kadının cinsel ilişkiden korkmasının, çekinmesinin arkasında çeşitli nedenler olabilmektedir. Bunlar; kişinin çocukluk dönemine dayanan yanlış bilgiler ya da eş ile arasında olan ilişki sürecine kadar farklılık gösterebilir. Teoride kadın cinsel ilişkiyle ilgili hiçbir olumsuz fikir üretmemekte, hatta eşler için cinsel birlikteliğin oldukça gerekli olduğuna inanmaktadır. Fakat o an geldiğinde duygusal süreçte bunu yaşayamadığını çok ciddi anlamda kaygı/endişe ve panik duyduğunu; canının yanacağını hissettiğini ifade eder. Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar ayrıca, kötü bir şey yaptığı duygusuna kapıldığını söylemektedirler. Bu aşamada kişilerin yaşadığı huzursuzluk değerlendirilmelidir. Çıkan tablo çoğunlukla yetişkin kadınların her ne kadar davranışsal ve fiziksel olarak olgunlaşsalar da duygusal olarak hala kız çocuğu oldukları yönündedir.

Vajinismus tedavisi sanılanın aksine oldukça basit bir süreçtir. Vajinismus sorunu yaşayan kişilerin en çok merak ettikleri şey; tedavinin yöntemleriyle ilgilidir. Kısaca özetlersek; vajinismus tedavisi, kişinin kaygı ve korkularıyla yüzleşmesini sağlayarak, bunları yönetebilmesi için onlara destek olmaktadır. Tedavi yöntemi ise tamamen hastanın kimlik ve kişilik yapısına göre düzenlenir. Bazı hastalar sadece cinsellikle ilgili gerçekleri öğrenerek, bu sorunu aşarken; bazı hastaların daha derinlere inmesi, aile ve çocukluk ilişkilerine kadar incelenmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda davranışçı egzersizler ve telkinlerden yararlanmak gerekmektedir. Tüm yöntemlerin birlikte kullanıldığı hastalar da vardır. Vajinismus tedavisinde yöntem, kişiye uygun şekilde seçilmektedir. Eğer vajinismusla ilgili daha fazlasını öğrenmek ya da uzmanımızdan randevu almak isterseniz, Ankara’da bulunan kliniğimizi arayarak bize ulaşabilirsiniz.

Rüzgar Dijital

Rüzgar Dijital

Vajinismus Önceki

Vajinismus ve Tedavi Yöntemleri

Kadın Hastalıkları ve İdrar Kaçırma Sonraki

Kadın Hastalıkları ve İdrar Kaçırma