• Pazar 05 Nisan
Vajinismus

Vajinismus

Vajinismus ve Tedavi Yöntemleri

Vajinismus bir hastalığın ifadesi olmaktan ziyade, psikolojik rahatsızlığın bir belirtisi olarak karşımıza çıkar. Tıbbi literatürde bu problem “vajinismus semptomu” olarak belirtilmektedir. Genelde kaygı bozuklukları içerisinde yer alan bu semptom, ön sevişmede bir sorun yaşamayan- hatta zevk alabilen- çiftlerde birleşme anı geldiğinde kadının kendisini kasarak eşiyle birleşmeye izin vermemesi durumudur. Diğer bir ifade ile vajinismus psikolojik rahatsızlığı olan bireyin yaşadıklarını yansıtmasıdır. Gerçekte problem olan kısım aslında çiftin arasında değildir, tamamen kadının bilinçdışından kaynaklanmaktadır. Çoğunlukla bu sorunu yaşayan kişiler, vajinismusu yalnızca kendilerinin başına gelen bir hastalık gibi düşünürler. Çiftler bu “mahrem” sorunlarını kimseyle paylaşamazlar ve yalnız olduklarına inanırlar.

Vajinismus Neden Olur?

Geçmişten bu yana oluşan bilinç altındaki korkular, kadının vajen bölgesinde kontrol dışı kasılmalar ve kilitlenmeler oluşturur. Vajinanın girişindeki kasların kasılmasıyla tüm vücutta kasılma, endişe, korku ve panik hali de oluşmaktadır. Bu durumda ilişkiye girecek olan kadın bacaklarını sıkıca kapatır ve katiyen ilişkiye izin vermez ya da daha doğru bir ifadeyle; veremez.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinismus tedavi edilmediği sürece kendi başına çözümlenmeyen ve eşlerin ilişkilerini mahveden bir problemdir. Bu sorunu yaşayan aileler uzun süre -vajinismus tedavisi olmadıkça-  problemin üstünü kapatarak görmezden gelmektedirler. Elbette vajinismus tedavi edilmedikçe daha büyük sıkıntılara neden olmaktadır. Vajinismus sorunu yaşayan çiftler, vakit kaybetmeden harekete geçmeli ve tedavilerine başlamalıdırlar. Her cinsel sorunda olduğu gibi vajinismusta da cinsel tedaviler kişilerin durumlarına göre özelleştirilerek çiftin problemine özgü biçimlenmelidir. Her vajinismus sorunu yaşayan çift için standart, klasik bir yöntem belirlenemez. Bunun nedeni herkeste sorunun farklı nedenlerden dolayı tetiklenmiş olmasıdır. Kişilerde sorunun ortaya çıkma mekanizmaları, oluş nedenleri, genetik ve toplumsal faktörler değişiklikgösterir. Vajinismus tedavisi uygulayan uzmanlar ise; jinekolog, psikiyatr ve diğer hekimlerdir. Bu aşamada çiftin kendisine uygun doğru hekimi bulması oldukça önemlidir. Vajinismus tedavisi yapan kişilere “vajinismus terapisti” denir Sorun yaşayan çiftlere vajinismusla ilgili merak ettikleri tüm diğer detaylarla ilgili İstanbul’daki kliniğimizde  bilgi vermeye hazırız.

Rüzgar Dijital

Rüzgar Dijital

Vajinismus Hastalığı ve Çözümü Önceki

Vajinismus Hastalığı ve Çözümü

vajinismus tedavisi Sonraki

Vajinismus Yöntemleri Nelerdir?