• Cumartesi 04 Nisan
Vajinismus

Vajinismus

Vajinismus Cinsel Bir Hastalık Değildir

Vajinismusun cinsel bir hastal

Vajinismusun önce bireyi, sonra da ilişkisini etkilemesi sebebiyle; kişilerin genel hayat kalitesini düşürmesi kaçınılmaz. Vajinismus çözülemediği zaman, kişilerin yalnızca cinsel hayatı sekteye uğramıyor;

Aynı zamanda psikolojik durumu, evlilik hayatı ve sosyal yaşamı da olumsuz etkileniyor.

ık olmadığını söyleyebiliriz. Cinsel gibi görünen ancak düşüncelerin bedeni olumsuz etkilediği, psikolojik bir hastalıktır. Bu düşünceler kimi zaman travmatik bir geçmiş ya da muhafazakâr bir çevre, bazen de kişinin kadınlık olgusunu kabullenemeyişiyle açıklanabilir.

Vajinismus sorunu olan kişiler, cinsel birleşme yaşayamadıkları için kendilerini baskı altında hissederler. Çünkü kendilerindeki bir eksikten ya da yetersizlikten bunun kaynaklandığını düşünürler. Bu da zamanla kendi benliklerini  ‘beceriksiz, başarısız’ olarak tanımlamalarına doğru gider.  Herkesin başarabildiği basit bir işi bile başaramadıklarına inandıkları için, artık hayatın hiçbir döneminde başarılı olamayacaklarını düşünürler.

Böylece vajinismus tedavisi yapılmayan kişilerde, durum iyice ağırlaşır ve zaman içinde değişen başka psikolojik sorunlar baş gösterir. Vajinismusun psikolojik etkileri içinde en sık rastlanan sorunlar; özgüvenin tamamen kaybolması, ani öfke krizleri, gergin ruh hali, depresyon, panik atak ve kaygı bozuklukları, içsel sıkıntı hali, kaygı yoğunluğu, hastalık hastalığı, takıntılı kişilik ve alkol / madde bağımlılığı şeklinde sıralanabilir.

Evlilikte Vajinismus Vajinismusun evlilikte ayrı değerlendirilmesi gerekiyor. Çünkü özellikle evliliklerde ciddi zararları olabiliyor. Vajinismuslu kadın evlendiğinde, kendisini sürekli suçlar ve büyük bir stres yaşar. Kendisini ‘kadınlık görevini’ yerine getirememiş görür ve eşine layık bir kadın olamadığını düşünür. Hem eşine hem de topluma karşı kendisini eksik hisseder.

Bu yüzden vicdan azabı çeker, üzüntü duyar. Fakat cinsel ilişkiye girememesi, istemediği anlamına gelmez. İstek duyar ancak gerçekleştiremez. Bir taraftan da eşini kaybetme korkusu geliştirir. Kendisinin yerine getiremediği cinsel görevi, eşine karşı başkasının gerçekleştireceği paranoyası yaşar. Ve maalesef bu duyguları kişiyi kıskanç, şüpheci ve güvensiz biri haline getirir. Eşler arasında bu gibi sebeplerden gereksiz tartışmalar yaşanmaktadır. Bu da evlilik kurumunu temelden sarsabilmektedir. Kendinizde vajinismus belirtileri olduğundan şüpheleniyorsanız ve bu hayat kalitenizi olumsuz anlamda etkiliyorsa vajinismus tedavisi istanbul’da bulunan kliniğimizi arayarak, randevu alabilirsiniz. Detaylı bilgi için https://www.vajinismus.com.tr/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.  

Rüzgar Dijital

Rüzgar Dijital

Konforlu Rahim Filmi HSG Önceki

Konforlu Rahim Filmi HSG

Yeni Doğan Erkek Bebeklerde Ürolojik Hastalıklar Sonraki

Yeni Doğan Erkek Bebeklerde Ürolojik Hastalıklar