• Çarşamba 20 Kasım
Tüp Bebek Tedavisi sonu

Tüp Bebek Tedavisi sonu

Tüp Bebek Tedavisinden Sonra

Tüp bebek tedavisinden sonra kadınlarda genelde endişeli bir hamilelik süreci başlar. Vücutta yaşanan her türlü değişiklik, kişilerde soru işaretine sebep olacaktır. Öncelikle ilk 12 haftanın önemi büyüktür. Bebeğin ilk kalp atışlarını duymak tam bu aşamada olur. Gebelik testinden sonraki haftalarda ilk kalp sesini duymak için muayeneye çağrılırsınız. İyi haber, bebeğin kalp atışları duyulduktan sonra hamilelik büyük oranda sağlıklı geçecektir.

Hamileliğin seyrinde gidip gitmediği de bu aşamada kontrol edilir. Vajinal ultrason ile dış gebelik oluşup oluşmadığı kontrol edilir. Çünkü genelde tüp bebek tedavileri sonrası dış gebelik oluşma ihtimali yüksektir. Tüp bebek tedavi gören kadınların birçoğu gebeliğin ilk başlarında kendilerini pek iyi hissetmezler. Aslında bu da hamileliğin olağan bir sürecidir. Tüp bebek tedavileri sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı önemli durumlar vardır. Tüp bebek tedavisiyle hamile kalan kadınlarda lekelenme tarzı kanamalar olabilir. Eğer kanama yoğun olursa, doktorunuzla görüşmelisiniz. Bu süreçte mutlaka kahveden, sigaradan ve alkolden uzak durmalısınız.

Çok sıcak suyla yıkanmamalısınız. Günlük su tüketimi oldukça önemli, en az 2 litre su içmelisiniz. İlk 3 ay tamamlanana kadar cinsel ilişkiden uzak durmakta fayda var. İyi dinlenmeli, uykunuzu kaliteli almalısınız. Henüz tüp bebek tedavisi alan kişilerde ise en önemlisi psikolojik destektir. Yapılan araştırmalarda tüp bebek tedavisi sırasında psikolojik destek almış olan çiftlerde, tedavi olumlu etkilenmiştir. Ve kadının hamile kalmasındaki oranda artış gözlemlenmiştir. Ve son olarak, lazer epilasyon yaptırmak isteyen gebeler ya da tüp bebek tedavisi görenler; her ne kadar lazer epilasyonun kanıtlanmış bir sakıncası yoksa da doktor tavsiyesi almadan herhangi bir işlem yaptırmamalıdırlar. Gebelik ve gebeliğe hazırlık süreciyle ilgili tüm merak ettiğiniz konuları Ankara’da bulunan merkezimize gelerek öğrenebilirsiniz.

Rüzgar Dijital

Rüzgar Dijital

Kulak Estetiği ve Abdominoplasti Önceki

Kulak Estetiği ve Abdominoplasti

Vajinismusun Yol Açtığı Sorunlar Sonraki

Vajinismusun Yol Açtığı Sorunlar