• Perşembe 23 Mayıs
Tiroid Nodülünde Ameliyatsız Tedavi

Tiroid Nodülünde Ameliyatsız Tedavi

Tiroid Nodülünde Ameliyatsız Tedavi

Tiroid bezinin içinde normal tiroid dokusundan farklı bir yapıda gelişen; leblebi, nohut ve hatta bazen ceviz büyüklüğünde olabilen, olağan dışı doku büyümelerine ‘tiroid nodülü’ denilmektedir. Nodüller bir ya da birden fazla olabilmektedirler. Nodüllerin boyutları da birbirinden farklı gelişebilmektedir. Özellikle kadınlarda daha sık görülen nodüller, ayrıca yaşlılarda ve iyot eksikliği olan kişilerde yaygın olarak görülebilir.

Tiroid Radyofrekans Tedavisinin Avantajları Ameliyatsız tiroid tedavisinde etkili bir çözüm olan tiroid radyofrekans(RF) tedavisi, özel bir iğne ile nodülün içine girerek yakılması esasına dayanmaktadır. Tiroid radyofrekans tedavisi hastaya ayakta uygulanabilir. İşlem sırasında anestezi gerekirse, sakinleştirici kullanılması yeterlidir. Genel anesteziye gerek yoktur. İşlem kişinin durumuna göre değişmekle beraber 10 ile 30 dakika arasında sürebilir. Radyofrekans tedavisi ciltte kesi yapmamaktadır. Nodül zaman içerisinde vücudun bağışıklık sistemi tarafından yok edilir.  Kişilerde, işlemin yapıldığı aynı sene içerisinde nodül yüzde 90 oranında geriler. İşlem sonrasında hastalar aynı gün, günlük hayatlarına geri dönebilmektedirler. Türkiye’de Tiroid Radyofrekans Tedavisi Tiroid nodülü tedavisinde RF ablasyonu, Güney Koreli Dr. Baek tarafından 2007 yılında tanımlanmıştır. Türkiye’de ise Dr. Cem Yücel’in Dr. Baek’tan eğitim almasının ardından onlarca kişiye uygulanmış ve yüzde 100 başarıya sağlanmıştır.

Tiroid nodülü ülkemizde, bireylerin yüzde 30 ya da 40’ında görülebilmektedir. Çoğunluğu iyi huylu olan nodüller, yüzde 5 gibi bir bölümünde kötü huylu çıkabilmektedir. İyi huylu nodüllerde hastanın şikayeti estetik görüntüsüyle ilgili olabildiği gibi; nefes darlığı, yutmada güçlük, ses değişmesi ya da boyun ağrısı şeklinde sağlık problemleriyle de gelişebilir. Tiroid nodülleri kötü olduğu takdirde cerrahi işlem uygulanmaktadır. Nodülün iyi huylu olduğundan emin olunduktan sonra, nodülün büyüyüp büyümediğine ve hastanın olumsuzluk yaşayıp yaşamadığı gözlemlenir. Tiroid nodülü hastada hiçbir olumsuzluğa sebep olmuyorsa, ultrason kontrollerinde büyüme görülmediyse, herhangi bir tedavi de gerektirmez.

Ameliyatsız tiroid tedavisi yöntemleri sayesinde, tedavi gerektiren nodüllerde, hastalara cerrahi operasyonun zorluklarından uzak alternatif bir seçenek sunulabiliyor. Ek Bilgiler

  • Tiroid radyofrekans tedavisinde, kanama ve ses kısıklığı gibi sorunlar cerrahi yöntemlerle kıyaslandığında, daha seyrek gelişen yan etkilerdir.
  • Gerekli görülürse işlem yeniden tekrarlanabilir.

Radyofrekans tedavisi görmüş biri, sonradan cerrahi müdahale görmesi gerekirse, görebilir. RF yöntemi hasta için hiçbir sorun teşkil etmez.

Rüzgar Dijital

Rüzgar Dijital

Diş Estetiğinde Beyazlatma Önceki

Diş Estetiğinde Beyazlatma

Böbrek Tümörlerinin Tedavisi Sonraki

Böbrek Tümörlerinin Tedavisi