• Perşembe 23 Mayıs
Sarı Nokta Hastalığı Hakkında Her Şey

Sarı Nokta Hastalığı Hakkında Her Şey

Sarı Nokta Hastalığı Hakkında Her Şey

Sarı nokta nedir? Sarı nokta (makula lutea) , retina tabakasında yer almakta olup keskin ve kaliteli görmeyi sağlayan bir bölümdür. Makulada bulunan özel pigmentler nedeniyle bu bölgede retina sarı göründüğü için sarı nokta denmektedir. Makula bölgesindeki görme hücreleri aydınlık ortamlarda keskin ve renkli görme işlevini yerine getirmektedirler. Yaşa bağlı makula dejenerasyonu olarak da bilinen sarı nokta hastalığı ise 50 yaş ve üzeri bireylerde görülen bir retina rahatsızlığıdır. Sarı nokta hastalığının neden olduğu ilk belirtiler görmede azalma, düzensiz görme, görmede kırılma ve merkezi görememedir. Sarı Nokta Hastalığı Neden Görülür?

  • Yaşın ilerlemesi
  • Ailede sarı nokta hikayesi öyküsü olması
  • Ultraviyole ışık

  Sarı nokta hastalığının en yaygın görünen formu kuru tip makula dejenerasyonudur. Kuru tip sarı nokta hastalığı ilerlerse yaş tipe dönüşebilmektedir. Sarı nokta hastalığının görme kaybı görülen vakaları yaş tip sarı nokta hastalığında olmaktadır. Sarı nokta hastalığı ile doktora baş vuran hastalarda gözlenen ilk şikayetler görme yetisinin azalması, düzensiz görme, kırık / eğik görme ve ortayı görememektir. Ancak bu belirtiler başka retina hastalıklarında da rastlanabilen şikayetler olmaktadır. Özellikle görmede azalma pek çok makula hastalığında rastlanılan bir bulgu olarak karşımıza çıkabilmektedir. Düz cisimleri eğik olarak görme sarı nokta hastalığının en belirgin şikayetleri arasındadır. Özellikle yaş tip sarı nokta hastalığında sıklıkla görülmektedir. Sarı nokta hastalığının diğer yaygın belirtileri şu şekildedir ;

  • Parlak görememe
  • Düz çizgileri eğik görme
  • Gece görüşünün azalması
  • Okurken harfleri bulanık görme
  • Yüzleri tam seçememe
  • Bir nesneye odaklanıldığında ortasını net görememe ya da karanlık leke halinde görme

Sarı Nokta Hastalığını Önlemek Mümkün Müdür? Günümüzde, sarı nokta hastalığını tamamen tedavi edecek bir yöntem bulunmamaktadır. Ancak tedavi ile kuru tip sarı nokta hastalığının ilerlemesini yavaşlatmak, görmeyi korumak ve yaş tipe çevirmesini engellemek mümkündür. Sarı nokta hastalığının erken teşhis edilmesi, hastalığı görme kaybına neden olmadan durdurmakta oldukça önemli rol oynamaktadır. Erken tanı konması ile birlikte hastalığın ilerlemesine neden olan bazı faktörler düzenlenebilmektedir. Sigara kullanmak tahribi hızlandıracağı ve iyileşmeyi önleyeceği için, sarı nokta hastalığı teşhisi konmuş bir kişi mutlaka sigarayı bırakmalıdır. Bunun yanı sıra sarı nokta hastalığı olan bir kişi güneş ışınlarına karşı da kendini korumalıdır. Ultraviyolenin negatif etkileri hastalığın seyrini hızlandıracak ve hastayı görme kaybına biraz daha yaklaştıracaktır. Antioksidan desteği alınması hastalığın ilerleme riskini azaltmaktadır. Hastaya ayrıca, bulgularını kendisi takip edebilmesi için kareli bir kağıt testi verilmektedir. Kişi testte bir anormallik tespit ettiğinde doktoruna baş vurmalıdır. Örneğin; karelerdeki düzgün çizgileri eğik ve bulanık görmek, testin merkezindeki noktayı düzgün görememek gibi. Bu sayede tedaviye erken başlama imkanı bulunur ve makuladaki ödem ve kanama daha fazla tahribe yol açmadan hasar sınırlandırılabilir. Sarı Nokta Hastalığının Tedavisi Sarı nokta hastalığının henüz kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Hastalar takibe alınır ve hastanın mevcut görmesinin korunması amaçlanır. Hastalar günlük olarak kareli kağıt testi yapmalı ve çizgileri eğik görme gibi şikayetlerinde bir ilerleme fark ettiklerinde doktora görünmelidirler. Yaş tip sarı nokta hastalığı tedavisinde ise görme kaybının azaltılması amaçlanır. Bazı vakalarda lazer tedavisi ile görme kaybının durdurulması sağlanmaktadır. Hastalığın tekrarlanması durumunda lazer tedavisi de tekrarlanabilmektedir.

Rüzgar Dijital

Rüzgar Dijital

Sinüzit Problemi Okul ve İş Yaşamını Etkiliyor! Önceki

Sinüzit Problemi Okul ve İş Yaşamını Etkiliyor!

Tiroid Nodülü Tedavi Edilir Mi? Sonraki

Tiroid Nodülü Tedavi Edilir Mi?