• Çarşamba 16 Ekim
Nodül Tedavisinde Rahatlatan Yöntem

Nodül Tedavisinde Rahatlatan Yöntem

Nodül Tedavisinde Rahatlatan Yöntem

Ülkemizde tiroid nodülünün görülmesi oldukça yaygındır. Nodülün yaygın olmasıyla ilgili nedenler araştırıldığında ortaya bazı maddeler çıkmaktadır. Tiroid Nodülü Kimlerde Görülür? Normal bir tiroid hormonu sağlıklı çalışabilmek için yeterli iyot miktara ihtiyaç duyar. Bu sebeple yeterli iyot alımı sağlanmalıdır. Fakat dikkatli olmak gerekir; iyotun azı da fazlası da vücut açısından sakıncalı olabilir. Tiroid nodülü oluşumuna neden olabilen bir de genetik faktörler vardır.

Ailede eğer tiroidi olan biri varsa, diğerlerinde de aynı rahatsızlığı yaşama ihtimali yüksek. Eğer ailesinde tiroid öyküsü olan varsa, iyot alımıyla tetiklememeye dikkat etmelidir. Stres faktörü de  tiroit bezlerinde nodülün sorumlularından biridir. Stres, tiroit ve hipofiz arasındaki hormonal dengede değişiklik yaratabilir.

Son olarak sigara kullanımının da tiroid nodülünü geliştirebileceğini söyleyebiliriz. Sigaranın içinde bulunan siyonür maddesi, tiroidin çalışma kalitesini düşürmektedir. Tirid Nodülünde Kolay Tedavi Günümüzde ameliyatsız tiroid tedavisi mümkündür. Nodüller kötü huylu olmadığı sürece bu seçenek değerlendirilebilir. Tiroid radyofrekans tedavisi özel bir iğne ile nodülün içerisine ulaşarak yakma işlemini gerçekleştirir. İşlem ayaktan yapılabilir.

Lokal anestezi kullanılır. Ve eğer gerekli olursa sakinleştirici ile operasyon gerçekleştirilir. Tiroid radyofrekans tedavisinde genel anesteziye gerek yoktur. Bu yöntem sayesinde ciltte herhangi bir kesi olmaz. İşlemden sonra yanan nodül zamanla vücuttan atılır. Nodül bir sene içerisinde yüzde 90 oranında küçülür. Radyofrekans tedavisinin avantajlı yanlarından biri de hastaların operasyondan sonra günlük hayatına hızla dönebilmeleridir.

Rüzgar Dijital

Rüzgar Dijital

Önceki

Merkezimizde Kimlere Tüp Bebek Tedavisi Veriyoruz?

Nodüller Ne Zaman Tedavi Edilir Sonraki

Nodüller Ne Zaman Tedavi Edilmelidir?