• Cumartesi 17 Ağustos

Kürtaj Yaptıracağınız Yeri Seçerken Dikkat

Hayatımızda zor kararlar vermemiz gereken dönüm noktaları vardır. İstenmeyen gebeliğe son vermek anlamına gelen kürtaj da o dönüm noktalarından biridir. Kürtaj kadınlar için psikolojik olarak yıpratıcı bir süreçtir. Kişi kürtaj yaptırmayı düşünüyorsa eğer, kendisini psikolojik olarak bu sürece hazırlamalıdır. Kürtaj bu açıdan sancılı bir süreç olmakla beraber, fizyolojik açıdansa ağrısız, kısa ve kolay bir işlemdir. Peki ağrısız kürtaj nasıl yapılır ? Öncelikle kürtaj anestezi altında gerçekleştirilen bir prosedür olduğu için işlem bittikten sonra uyandırılana kadarki süreçte bir ağrı ve acı hissedilmez. Kürtaj için uygun olan haftalar gebeliğin 5-7 arası haftalarıdır. Yasal olarak izin verilen süreç ise 10 haftadır. Kadın evli ise işlemin gerçekleşmesi için eşinin de izni olmalıdır. Bekar kadınlar ise herhangi bir onaya ihtiyaç olmadan kendi istekleri doğrultusunda kürtaj olabilirler. Ancak kadınlara bu süreci her zaman partnerleriyle paylaşmaları ve beraber karar vermeleri önerilmektedir. Ayrıca geri dönüşü olmayacağı için işlemden önce kadına kesin kararını vermesi için 1 hafta kadar zaman tanınmalı, en az iki görüşme yapılmalıdır.

Ankara, İzmir, İstanbul kürtaj fiyatları çevre illere göre daha yüksek olabilmektedir. Kürtaj işleminde fiyat gebeliğin haftasına, doktorun tecrübesine ve işlemin yapılacağı kliniğin ekipman açısından donanımına bağlı olarak fiyatlar değişmektedir. Kürtaj kolay ve az riskli bir işlem olarak görülse de sonuçta bir cerrahi müdahaledir ve en büyük riski de enfeksiyondur. Bu nedenle kürtajın steril koşullar altında hastane veya klinik ortamda gerçekleştirilmesi düşünüldüğünden çok daha fazla önemli olmaktadır. Kürtaj, fiyat ve gizlilik gibi kaygılarla merdiven altı olarak da tabir edilen yerlerde yapılamayacak kadar önemli bir işlemdir. Gerekli donanımı ve steril koşulları sağlayamamış ortamda gerçekleştiği takdirde komplikasyonlara açık bir işlem olacaktır ve sonuçları kişinin hayatına bile mal olabilmektedir. Bekaretin devam ederek hamile kalınan durumlarda ise kürtaj işlemi kızlık zarının yapısına göre korunabilmektedir. Ancak garanti verilemez. Kızlık zarının yırtılıp yırtılmayacağı işlem sırasında belli olur. Ayrıca kızlık zarı dikimi de yine çok sık baş vurulan prosedürlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kızlık zarı dikimi ameliyatı tüm Dünyada yer alan genital estetik operasyonlarından biridir. Anestezi ile gerçekleştirilir, kanamasız ve ağrısız bir işlemdir. Dikiş için kendiliğinden eriyen türde iplikler kullanılır bu nedenle dikiş alma işlemi gerekmez. İşlemin amacı ilişki sırasında kan gelmesini sağlamaktır. Geçici veya kalıcı olarak iki türlü de dikim gerçekleştirilebilmektedir. Geçici dikimin etkisi bir hafta kadardır. Kalıcı dikim ise ömür boyu sürer ve iyileşme süreci 2 ay kadar zaman alır. Bu nedenle yakın zamanda cinsel ilişkiye girecek olanlar için kalıcı dikim önerilmez. Ameliyat sonrasındaki bakım da ameliyatın başarısı için önemlidir. Verilen ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalı, pansumanlar aksatılmamalı ve kontrollere mutlaka gidilmelidir.

Ayrıca enfeksiyon riskine karşı genital bölgenin temiz tutulmasına özen gösterilmelidir. Bunun için keseleme gibi sert yöntemler değil sabunlu su ve nazik hareketler önerilir. Bisiklet, motosiklet gibi araçlar genital bölgede gerilmeye yol açacağından binilmesi önerilmez. Bacakların çok açılacağı ve genital bölgenin gerileceği alaturka tuvaletlerin de kullanılmaması gerekmektedir. Kızlık zarının dikildiği ise kişinin partneri tarafından anlaşılmasına imkan yoktur. Ancak cinsel ilişki öncesi bir muayenede kadın doğum uzmanı tarafından anlaşılabilir.

Rüzgar Dijital

Rüzgar Dijital

Tem Yöntemi Hangi Hastalıklarda Kullanılıyor? Önceki

Tem Yöntemi Hangi Hastalıklarda Kullanılıyor?

Kadın Sağlığı ve Geleneksel Tıp Sonraki

Kadın Sağlığı ve Geleneksel Tıp