• Çarşamba 20 Kasım
Kadın Hastalıkları ve İdrar Kaçırma

Kadın Hastalıkları ve İdrar Kaçırma

Kadın Hastalıkları ve İdrar Kaçırma

Vajina, cinsel ilişkinin gerçekleştiği anatomik bölge olmakla beraber, aynı zamanda kadınlarda doğum kanalı, adet kanalı ve idrar kanalının geçtiği bölgedir. Vajina, tıpkı bir akordeon gibi esneme özelliğindedir. Vajinanın bu özelliği sayesinde normal doğum ve cinsel ilişki kadınlar için avantaj sağlamaktadır. Vajinismus, vajinal kasların kontrolsüz bir şekilde kasılması sonucunda cinsel ilişkiye girememek olarak ifade edilebilir. Bazen de cinsel ilişkiye girilebilmesine rağmen, çok ağrı çekilmesi olarak özetlenebilir. Kişilerde oluşan önyargılar, yanlış cinsel bilgilendirmeler, geçmişten gelen korkular nedeniyle, pelvik kaslar kasılır.

Bu da cinsel birleşmeyi imkansız hale getirmektedir. Vajinismus sorunu yaşayan çiftlerden bir kısmı hemen çözüm arayışı içine girerken, bazı çiftler ise problemi görmezden gelerek sürekli erteleme yolunu tercih edebilmektedir. Ve maalesef vajinismus sorunu tedavi edilmedikçe büyür ve kördüğüm olur. Vajinismus hastaları için yapılacak en önemli şey, sorunun büyümesine izin vermeden, hemen çözüme yönelmektir. Vajinismus sorunu yaşayanlar, ertelemeyi hastalık haline getirmişlerdir. Vajinismusu kolayca çözmek için mutlaka profesyonel destek alınmalıdır. Vajinismus dışında, vajinal iltihaplar kadınlarda çok sık yaşanan sorunlardan biridir.

Vajinitlerin farklı çeşitleri vardır. Vajinit olduğunda kaşınma ve yanma, akıntı olabilir. Nadiren de kızarma ve şişme görülebilir. Bazen de cinsel ilişkide ağrı, işerken de yanma olabilir. Vajinitler tedavi edilmezse, uzun vadede ciddi sorunlara neden olabilir. Vajinit tanısı, muyanede akıntının görülmesi veya alınan akıntı örneğinin değerlendirilmesi ile konur. Bazı durumlarda herhangi bir bulgu yoksa vajinit, vajinal kültr ya da smear tarama ile fark edilir.

İDRAR KAÇIRMA

Kadınlarda idrar kaçırma sorunu, yaşam kalitesini kötü anlamda etkileyen ve kişileri sosyal yaşamda zorlayan önemli bir durumdur. Kadınlarda genelde çok sayıda normal doğum yapmak, yaş almak ya da kilo fazlalıkları nedeniyle oluşan idrar kaçırma, başka hastalıkların belirtisi olabilir. Kasları güçlendirmek için düzenli egzersiz yapılmalıdır. Kaslar geliştirildiğinde idrarı tutan organlar da güçlenmiş olmaktadır. Bunların dışında, idrar kaçırmanın farklı nedenleri de olabilir. Bunlar; mesanede oluşabilecek enfeksiyonlar, vajina enfeksiyonları, mesane taşları, hormonsal değişimler, mesane tümörleri, sinirsel hastalıklar, mesane çıkışı tıkanıklıkları şeklinde sıralanabilir.

Rüzgar Dijital

Rüzgar Dijital

vajinismus tedavisi Önceki

Vajinismus Yöntemleri Nelerdir?

Burun Estetiğinin Önce Muayenenin Önemi Sonraki

Burun Estetiğinin Önce Muayenenin Önemi