• Cumartesi 17 Ağustos
İnmemiş Testis Nasıl Tedavi Edilir?

İnmemiş Testis Nasıl Tedavi Edilir?

İnmemiş Testis Nasıl Tedavi Edilir?

Yeni doğan erkek bebeklerin testislerinin skrotumda olması beklenmektedir. Eğer testislerden biri ya da her ikisi skrotuma inmemiş ise bu durum bilimsel adıyla “kriptorkidizm” olarak ifade edilir. Halk arasında yaygın bilinen adı ise inmemiş testis şeklindedir. İnmemiş testis, testislerin hiç gelişmemesini ya da gelişip farklı bir yere gitmesi anlamındadır. Bazı durumlarda, testis zaman zaman skrotum iner ve aralarda kasık kanalına geri kaçar

. Bu durum retraktil testis (mobil testis, utangaç testis) olarak adlandırılır. Genelde skrotuma inebilen testisler için tedavi gerekmez fakat mutlaka takibi yapılmalıdır. Dünyaya gelen her 100 erkek bebekten 3-4 tanesinde bu durum görülebilir. Ve her 100 bebekten 10-15’inde her 2 testis birden inmemiş olabilir. İnmemiş testisin en sık rastlanan nedenlerinden biri erken doğum ve düşük doğum ağırlığıdır. İnmemiş testis tanısında güvenli bir muayene çok önem taşır. Tedavi Yöntemleri Doğumda yerinde olmayan testislerin doğum sonrası kendi kendilerine inmesi de mümkündür. Bu sebeple bir süre beklemek doğru olacaktır. Hemen hemen 1 yaşına kadar gözlem yapılmalıdır.

Birinci yaşta testis inmemiş ise mutlaka cerrahi olarak indirilmelidir. Cerrahi dışında bir takım hormon tedavileri de söz konusudur, fakat gerçekten inmeyen testisler için testisi indirmek amaçlı kullanılan hormon tedavilerinin çok verimli sonuçlar verdiği söylenemez. Utangaç testislerde hormon tedavilerinin başarı şansı daha yüksektir. Elbette bunlarda da genelde tedavi gerekli değildir. Ayrıca son zamanlarda, hormon tedavilerinin, testislerdeki çocuk sahibi olmayı sağlayacak hücreleri deforme ederek, ileride çocuk sahibi olma potansiyelini (fertilizasyon) azaltabileceği konusu üzerinde durulmaktadır.

Yeni doğan erkek bebeklerin testislerinin skrotumda olması beklenmektedir. Eğer testislerden biri ya da her ikisi skrotuma inmemiş ise bu durum bilimsel adıyla “kriptorkidizm” olarak ifade edilir. Halk arasında yaygın bilinen adı ise inmemiş testis şeklindedir. İnmemiş testis, testislerin hiç gelişmemesini ya da gelişip farklı bir yere gitmesi anlamındadır. Bazı durumlarda, testis zaman zaman skrotum iner ve aralarda kasık kanalına geri kaçar. Bu durum retraktil testis (mobil testis, utangaç testis) olarak adlandırılır. Genelde skrotuma inebilen testisler için tedavi gerekmez fakat mutlaka takibi yapılmalıdır.

Dünyaya gelen her 100 erkek bebekten 3-4 tanesinde bu durum görülebilir. Ve her 100 bebekten 10-15’inde her 2 testis birden inmemiş olabilir. İnmemiş testisin en sık rastlanan nedenlerinden biri erken doğum ve düşük doğum ağırlığıdır. İnmemiş testis tanısında güvenli bir muayene çok önem taşır. Tedavi Yöntemleri Doğumda yerinde olmayan testislerin doğum sonrası kendi kendilerine inmesi de mümkündür. Bu sebeple bir süre beklemek doğru olacaktır. Hemen hemen 1 yaşına kadar gözlem yapılmalıdır. Birinci yaşta testis inmemiş ise mutlaka cerrahi olarak indirilmelidir.

Cerrahi dışında bir takım hormon tedavileri de söz konusudur, fakat gerçekten inmeyen testisler için testisi indirmek amaçlı kullanılan hormon tedavilerinin çok verimli sonuçlar verdiği söylenemez. Utangaç testislerde hormon tedavilerinin başarı şansı daha yüksektir. Elbette bunlarda da genelde tedavi gerekli değildir. Ayrıca son zamanlarda, hormon tedavilerinin, testislerdeki çocuk sahibi olmayı sağlayacak hücreleri deforme ederek, ileride çocuk sahibi olma potansiyelini (fertilizasyon) azaltabileceği konusu üzerinde durulmaktadır.

Rüzgar Dijital

Rüzgar Dijital

meme büyütme ameliyat sonrası Önceki

Meme Büyütme Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Kalça ve Diz Protezinden Sonrası Sonraki

Kalça ve Diz Protezinden Sonra Neler Yaşanır?