• Perşembe 23 Mayıs
HSG (Rahim Filmi) Çekimi Nedir?

HSG (Rahim Filmi) Çekimi Nedir?

HSG (Rahim Filmi) Çekimi Nedir?

Histerosalpingografi (HSG), rahim boşluğunun ve tüplerin durumunu görmek için çekilen röntgen filmidir. Kısaca rahim filmi de denilebilir. Nasıl Çekilir? Rahim boşluğu ve tüplerin röntgen filmlerinde seçilebilmesi için özellikle röntgen ışınlarını geçirmeyen bir sıvıyla doldurulmalıdır. HSG incelemesinde kontrast madde adı verilen bu sıvı, özel aparat ya da ince kanüllerle rahim ağzından içeriye nazik bir şekilde yerleştirilir.

Bu aşamada rahmin dolması ve sıvının tüplerden geçmesi rötgen cihazının monitöründen takip edilebilir. En doğru zaman ve pozlarda röntgen filmleri çekilerek kaydedilir. HSG çekiminden sonra, röntgen filmler röntgen tabakalarına kaydedilir, raporlanır ve filmi çeken kişiye verilir. Düşük maliyet ve taşımada pratik olması açısından görüntülerin CD'ye aktarılması aslında bilgisayarlarda açılma sorunları, görüntü rezolusyonunun daha düşük olması gibi sebeplerle çok tercih edilmez. HSG Çekimi için Doğru Zaman Nedir? Histerosalpingorafi (HSG) adet kanaması bittikten sonraki iki ya da üç gün içerisinde çekilmelidir.

Kanama sürerken rahim filminin çekilmesi bazı açılardan sıkıntı yaratabilir. Örneğin; adet kanı rahim içerisine verilen ilaçla beraber karın içerisine gidebilir. Teknoloji ile Gelen Kolaylık HSG filmi incelemesi yeni bir uygulama değildir ve epeydir kullanılmaktadır. Fakat eski teknolojiyi incelersek; uygulamaların inceleme sırasında yoğun ağrılara sebep olması nedeniyle rahim filmi genelde kadınları korkutur. Bu nedenle de hemen hepsi anestezi talebinde bulunmaktadırlar. Elbette teknolojik ilerlemeler sayesinde son yıllarda yeni aparatlar üretilmiş ve yeni teknikler geliştirilmiştir.

Bu teknik ve teknolojik yenilikler sebebiyle inceleme süresi de kısalmış ve bazı komplikasyonlar tamamen ortadan kalkmış; hatta ağrı kesici ilaç bile kullanmadan yüksek kaliteli HSG filmi incelemesi mümkün olmuştur. Kısacası, yeni teknolojiyle beraber rahim filmi çekimi öncesi hazırlık amacıyla bir ilaç kullanılması gerekmez. Rahim Filmi Pahalı Bir İşlem midir? Bütün bu yenilikler, ağrısız rahim filmi çekimini kolaylaştırdığı için, olumsuz yan etkiler oldukça minimal bir seviyede kalmış ve bazı komplikasyonlar ortadan kalkmış, film kalitesi daha yükselmiştir. Ayrıca doğru teşhis oranı da yükselmiş ve bu sayede inceleme sayılarının artmasıyla birlikte birim maliyetler ve HSG fiyatları da öncekine kıyasla daha uygun hale gelmiştir.

Rüzgar Dijital

Rüzgar Dijital

Ağrısız ve Kaliteli HSG Filmi Önceki

Ağrısız ve Kaliteli HSG Filmi

Erken Bebeklik Döneminde Ürolojik Problemler Sonraki

Erken Bebeklik Döneminde Ürolojik Problemler