• Cumartesi 25 Ocak
Total Kalça Protezi

Total Kalça Protezi

Giderek Yaygınlaşan "Total" Kalça Protezi

Dünya genelinde ve Türkiye’de son yıllarda total kalça protezinden faydalanan hasta sayısı giderek artmaktadır. Total kalça protezi, kişilerde yaşam kalitesini yükselten başarılı bir ortopedik cerrahi girişimdir. Total kalça protezini anlamaya kalça eklemini tanımakla başlayabiliriz. Kalça ekleminde top ve yuva kısımları vardır. Top kısmını femurun başı, yuvayı ise kalça kemiğinin bir parçası oluşturur. Topun yuva içerisindeki hareketi; bacağın içe, dışa, öne, arkaya ve daire yönüne dönmesini sağlar.

Kalça eklemi özellikle kalça çıkığı, kireçlenme, romatizma, kanlanma problemi ya da geçirilmiş travma sonrası gelişen bozukluklardan etkilenmektedir. Kalça eklemiyle ilgili rahatsızlıklarda duyulan ağrı ilk önce kasık bölgesinde kendini gösterir. Hastalığın erken evresinde özellikle yolda yürürken rahatsız eder. Sonraki aşamalarda şiddet artar ve bu ağrı kişi dinlenirken bile rahatsızlık verir. Bazen bu ağrılar kişiyi uykusundan uyandıracak seviyeye gelebilmektedir. Ağrıya bir de harekette kısıtlılık eşlik eder: Merdivenleri çıkmakta, oturup kalkmakta zorlanmak gibi. Uzun vadede eklemlerdeki sorun yüzünden yürüme sırasında topallama gerçekleşebilir. Total kalça protezi tedavisi, her yaş grubunda kişilere yapılabilir ancak hastaların yaş ortalaması genelde 60 üzeridir. Bu sebeple, hastalar ameliyattan önce genel bir kontrolden geçirilmelidirler.

Ameliyat öncesinde aşağı yukarı 2 kan üniteye ihtiyaç olduğu için hastalar, durumları uygunsa operasyona 10 gün kala kan bağışında bulunabiliyor. Hastanın sağlık durumu uygun değilse, kan merkezinden temin edilmektedir. İşlem, bölgesel anestezi yöntemiyle yapılıyor. Beldeki omurlar arasından yerleştirilen kateter sayesinde, ameliyat boyunca hastalar hiçbir şey hissetmiyor. Ameliyat sonrasında da hastalarda ağrı şikayeti olmamaktadır. Önemli olan ameliyatın gerçekleştiği ilk günün akut ağrılarıdır. İlk gece idrar sondası takıldığı için tuvalet ihtiyacıyla ilgili sıkıntı yaşanmaz. Sonraki gün yürüteçle yürüme çalışmaları başlamaktadır. Yürüme çalışmaları özellikle ileri yaştaki hastalar açısında oldukça önemli.

Çünkü yürüyememek derin ven trombozu ya da pıhtı oluşumuna neden olabilir. Ameliyattan sonra yara bölgesi her gün kontrol edilmelidir. Eğer yara bölgesinde kızarıklık oluştuysa, derhal ameliyatı yapan uzmana bu durum bildirilmelidir. Total kalça proteziyle ilgili soru sormak ya da ankara protez doktorundan randevu almak için, merkezimizi arayabilirsiniz. Detaylı bilgi için http://www.bulenterdemli.com.tr/ web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Rüzgar Dijital

Rüzgar Dijital

Yeni Doğan Erkek Bebeklerde Ürolojik Hastalıklar Önceki

Yeni Doğan Erkek Bebeklerde Ürolojik Hastalıklar

diş estetiği Sonraki

Dişteki Problemleri Gidermede Estetik Çözümler