• Cumartesi 29 Şubat
Fitoterapi

Fitoterapi

Fitoterapi

Fitoterapi bitkilerle tedavi anlamına gelmektedir. Terim ilk olarak Fransız hekim Henri Lenclerc (1870 - 1953) tarafından La Presce Medical adlı tıp dergisinde kullanılmıştır. Hastalıkları tedavi etmek için insanoğlu çok eski çağlardan beri bitkilerden fayda ummuş ve karşılığını da almıştır. Günümüzde fitoterapi Eczacılığın Farmakognozi ana bilim dalınca ele alınır. Geçmişteki fitoterapi uygulamaları ile günümüz arasında en büyük fark artık bitkilerin bütünüyle değil, faydalı parçalarının tedavi amacıyla kullanılmasıdır. Örneğin eskiden bir bitkinin uçucu yağından faydalanmak için onun çayı yapılıp içilirken şimdi o bitkideki uçucu yağ ekstre edilerek tek başına kullanılmaktadır. Bu da bitkinin diğer faydasız ancak yan etkileri de olabilen bölümlerinden hastayı uzak tutmayı sağlamaktadır. Günümüzde fitoterapinin en çok geliştiği ülke Almanya'dır.

Vajinismus

Vajinismus hastalığı her 10 kadından 1'inde görülebilmektedir. Vajinismus hastalığı cinsel ilişki başla başlamaz ani kasılmalar ile kendini göstermektedir. Vajinismus hastalığının ülkemizde sıklıkla görülmesinin nedenİ: Kadınların tedavi aramamaları ve içlerine kapanmalarıdır. Vajinismus hastalıı bikaç saatte tahatlıkla tedavi edilebilmektedir. Vajinismus rahatsızlığı, kadınlarda görülen ve kadınların korkulu üyası olmayı başarmış bir rahatsızlıktır. Vajinismus rahatsızlığı cinsel ilişkide kendini hstermekte ve an kasılmalar oluşturmaktadır. Vajinismus hastalığı birkaç saatte tedavi edilebilmektedir. Vajinismus hastalığı her 10 kadından 1'inde görülebilmektedir.

Vajinit Smear Tarama

Smear testi rahim ağzını (serviks) değerlendirmek ve hem enfeksiyonlar hem de kanser- kanser öncüsü durumlar açısından kontrol etmek için kadınlara yapılan özel bir rahim ağzı tarama testidir.

Smear Testi: cam üstüne ince yayma, rahim ağzından sürüntü alma, CVS (Cervico- vaginal smear testi), PAP testi veya PAP smear testi gibi isimlerle de anılmaktadır.

Rüzgar Dijital

Rüzgar Dijital

Çocuklada Kapalı Taş Ameliyatı Önceki

Çocuklada Kapalı Taş Ameliyatı

Bakırköy Psikolojik Danışmanlık Nedir? Sonraki

Bakırköy Psikolojik Danışmanlık Nedir?