• Cumartesi 25 Ocak
Fibroadenomun Olması Halinde Neler Yaşanır?

Fibroadenomun Olması Halinde Neler Yaşanır?

Fibroadenomun Olması Halinde Neler Yaşanır?

Fibroadenomun kelime anlamına bakarsak; fibroma, bağ dokusunun fibroid hücrelerinden kaynaklanan iyi huylu bir oluşumdur. Adenoma, ise beze anlamına geliyor. Kadınlar söz konusu memede fark edilen bir kitle ise, hemen korkabilirler.

Çoğu kişi birden çok doktora görünerek, sağlık durumlarından emin olmak isterler. Bu hastalık kadınlarda en fazla 18-42 yaşlar arasında görülmektedir. Çoğu kadının yaşayabildiği bu durum, çok minik olduklarında bazen fark edilmeyebilir. Hemen hemen 10 kadından 6 ya da 7’sinde fibroadenomlar görülebilir. Genel bir değerlendirme yapılırsa, dünyadaki kadınların toplam yüzde 10’unda görülür. Memede oluşan iyi huylu tümörler arasında fibroadenomlar, en sık görülenleridir.

Fibroadenom çoğunlukla nohut veya bezelye tanesi gibi, yuvarlak, dış duvarı düzgün, hareketli kitlelerdir. Bu oluşumlar ayrıntılı muayenede hemen tespit edilebilir. Tespit edilen bu kitleler için önce meme ultrasonu sonrada biyopsi yapılır.  Kesin tanı için biyopsi şarttır. Klinik çalışmalarda fibroadenom ile meme kanseri arasında doğrudan bir ilişkiye rastlanmamıştır. Fibroadenomlar zararsız tümörlerdir. Özetlersek fibroadenomların tedavisinden çok teşhisi oldukça önemlidir.

Rüzgar Dijital

Rüzgar Dijital

Karaciğer Kanserlerinin Tedavisi Önceki

Karaciğer Kanserlerinin Tedavisi

Tiroid Nodüllerine RF Ablasyonu İşleminin yapılışı Sonraki

Tiroid Nodüllerine RF Ablasyonu İşlemi Nasıl Yapılır?