• Perşembe 23 Mayıs
Estetik Burun Ameliyatı

Estetik Burun Ameliyatı

Estetik Burun Ameliyatı

Günümüzde en sık yapılan estetik ameliyatlardan biri, burun estetiği ameliyatıdır.  Burnunun görünümünden memnun olmayan ve biçimsel olarak değişiklikler yapmak isteyen kişilere uygulanan işlemlerdir. Bazen de burnun işlevsel bozuklukları için de operasyon yapılabilir. Ülkemizde yapısal olarak kemerli burun, yaygın bir özelliktir. Bu nedenle burun ameliyatlarında kişilerin şikayetleri benzerdir. Burun Estetiğiyle İlgili Yaygın Şikayetler Nelerdir?

  • Eğer burun kişinin yüzüne göre geniş bir yapıdaysa
  • Burunda iri bir kemer mevcutsa
  • Burun ucunda kalınlık, genişlik ya da sarkıklık varsa
  • Önceden yapılmış kötü burun estetiği söz konusuysa
  • Kaza sonucu burunda herhangi bir deformasyon oluştuysa

Estetik burun anlayışı kişiden kişiye göre değişir. Ortak bir ‘güzel burun’ kavramı olamaz. Çünkü herkesin yüz yapısı, hatlarındaki oran ve fiziksel özelliklerine göre ideal burun anlayışı değişir. Burun estetiği ameliyatı için kişilerin burun gelişiminin tamamlanması gerekiyor. Bu da en azından 18 yaşında olmaları gerekliliğini ortaya koyuyor. Ayrıca kendi bedeniyle ilgili böylesi önemli bir kararı verebilmek için de 18 yaşını beklemek daha doğrudur. Son teknolojiler ışığında burun estetiğinden önce ameliyat sonucunu ortalama olarak görüntülemek, dijital bir ortamda burnun önceki ve sonraki haline bakmak mümkündür. Ameliyat genelde birkaç saat sürer. Ameliyat sonrası oluşan göz çevresi morlukları sonraki hafta tamamen kaybolur. Burundaki şiş de yavaş yavaş iner.

Nadiren bazı hastalar da şişlik aylar boyunca kalabilir. Genelde şişliği geç inenlerin sigara kullandığı gözlemlenmiştir. Bu sebeple ameliyattan sonra sigara içilmemesi önerilir. Ameliyattan sonra ilaçlarla önlem alınabilen hafif ağrılar olabilir. Hasta ameliyattan birkaç saat sonra hastaneden ayrılabilir.  Koşmak, yüzmek, sert hareketler yapmak bir süre boyunca yasaklanır. Morluklar geçene kadar güneşe çıkmamak gerekiyor. Morluklar geçmeye başladığında ise dışarı çıkarken cilt mutlaka güneşten korunmalıdır. Ameliyat sonrası 3 ay boyunca yüzü güneşten ne kadar korursanız faydalı olacaktır. Burun estetiği ameliyatından sonra burun şeklinin son halini alması 1 seneyi bulur.

Rüzgar Dijital

Rüzgar Dijital

Yeni Doğan Erkek Bebeklerde Hipospadias Önceki

Yeni Doğan Erkek Bebeklerde Hipospadias

Nodülde En Önemlisi Tanı Koymak Sonraki

Nodülde En Önemlisi Tanı Koymak