kireçlenme

kireçlenme

Diz ve Kalça Problemleri ve Tedavisi

Yürürken, merdiven çıkarken yaşanan katlanılamaz ağrılar ve hareket kısıtlanmalarına karşın hastalar, günlük rutin işlerini zorlanmadan görerek yaşam kalitelerini yeniden yükseltmek için son çare olarak diz protezi ve kalça protezi uygulamalarına baş vurmaktadırlar. Kalça kireçlenmesi ve diz kireçlenmesi tedavisinin tek bir yolu yoktur. Her iki şikayette de hastalara öncelikli olarak egzersiz, dinlenme, sıcak uygulamalar, fizik tedavi ve ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

Şu gibi durumlarda protez gerekli görülür:

• Ağrı kesiciler, fizik tedavi vb. uygulamaların ağrıyı kontrol altına almakta yetersiz gelmeleri

• Kireçlenmenin ileri düzeyde olması

• Kemikte kıkırdak dokusunun kalmaması

• Hastanın hem bu komplikasyonları sağlayıp hem de 40 yaş üzeri olması durumunda

Protezlerin en büyük avantajı sadece ağrıyı kontrol altına almaya yönelik süreklilik isteyen bir tedavi değil, tek seferde daha etkili ve kalıcım bir çözüm imkanı sağlamasıdır. Protezden sonra hastanın ağrıları tamamen geçer ya da ağrılarda büyük oranda azalma olur. Hasta ağrılar nedeniyle hareketlerinin kısıtlanması şikayetinden kurtulur ve günlük hayatında aktivitelerini rahat bir şekilde gerçekleştirebilir.

Elbette protezden sonra dizin ve kalçanın tamamıyla eski haline dönmesi beklenmemelidir. Cerrahi müdahaleden sonra dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Öncelikle ameliyat olunan bölgeye dikkat edilmeli, özellikle de ameliyattan sonraki ilk safhalarda yaşam alanı ameliyat olunan bölgeyi zorlamayacak şekilde buna göre düzenlenmelidir. İlk safhalarda banyo yaparken destek alınmalı ve bacaklardaki yük olabildiğince hafifletilmelidir. Hasta ameliyattan sonraki ilk safhalarda mümkünse zemin katta oturmalıdır veyahut merdiven inip çıkarken korkuluklardan destek almalıdır. Ayağınızın altından kolayca kayabilecek olan halı, kilim ve paspaslar kaldırılmalıdır. Otururken ve yatarken ayağı içe doğru diker pozisyondan kaçınılmalıdır. Otururken bacaklar birleştirilmek yerine mümkün olduğunca ayrı tutulmalıdır.

 

Saadet İsmen Özdemir

Saadet İsmen Özdemir

varis tedavisi Önceki

Bacak Yarası Nedir? Neden Olur?

burun eti tedavisi Sonraki

Burun Eti Tedavisi -Kapalı Burun Estetiği -Lazer İle Burun Eti Ameliyatı