• Cumartesi 17 Ağustos
ÇOCUK HASTALIKLARININ BİLGİLERİ VE TEDAVİLERİ

ÇOCUK HASTALIKLARININ BİLGİLERİ VE TEDAVİLERİ

ÇOCUK HASTALIKLARININ BİLGİLERİ VE TEDAVİLERİ

Sağlık her şeyden önce gelir. Kendimizden de önce gelen çocuklarımızın sağlığı ebeveynler için kat ve kat daha fazladır. Onların sağlığının en iyisi olması için gerekirse hastanelerden çıkmayan anne ve babalar adına kısaca bilgiler verelim:

ALERJİK HASTALIKLAR

Alerjik hastalıklar son zamanlarda artış göstermekte. Hatta bu oran bazı ülkelerde yüzde 33’lere bile çıkıyor.

alerjik hastalığının Belirtileri:

Alerjiler kendini deride döküntü, sindirim sistemi bozuklukları, nefes alma zorluğu, burunda ve gözde akıntı, kaşıntı ve kızarıklıklar şeklinde gösteriyor.

Korunmak için:

Birçok çevresel faktör (ev tozları, kedi ve köpek tüyleri, polenler) alerjen madde özellikleri taşıyor. Bu nedenle çocukları bunlardan korumak şart. Ayrıca anne sütü ile beslenen bebeklerin birçok başka hastalık gibi astım ve alerjik hastalıklara daha az yakalandığı biliniyor. Düşük tuzlu diyet, balık gibi deniz ürünlerinden zengin beslenme ve C vitamini kullanımının astım semptomlarını azalttığı biliniyor. Alerjik yapılı bir anne, bebeğini emzirirken beslenmesinde birçok allerjen potansiyeli olan gıdaya dikkat etmek zorunda.

PNEMONİ (ZATÜRRE)

Zatürree (pnömoni), en gelişmiş ülkelerde bile sık görülen ve ölümlere neden olan, dünyanın bilinen en eski hastalıklarından biri. Pnömokoklar kişiden kişiye, 1-2 mesafelerden yakın temas sonucu bulaşıyorlar. Belirtileri: Solunum sayısının artması, göğüste çekilme, sesli nefes alınması, göğüste hırıltı ve ateşin yüksek olması sayılabilir. Korumak için: Çocuğu mikrop alabileceği ortamlardan korumak ve beslenmesine dikkat etmek. Aşılar da koruyucu oluyor. Bol sıvı tüketme ve dengeli beslenme öneriliyor. Anne sütü alan çocukların da sık sık emzirilmesi tavsiye ediliyor. Büyük çocuklarda sıvı gıdalar az miktarda sık aralarla veriliyor. Çevre ısısının ayarlanması da önemli: Oda ısısı ortalama 25 derece olmalı.

OBEZİTE:

Obezite vücut yağ kitlesindeki aşırı artış olarak tanımlanabilir. Halk arasında söylenen de aşırı derecede şişmanlık. Sağlık için çok zararlı. Belirtileri: Belirtilerin başında tabii ki fazla kilo geliyor ancak obeziteyi değerlendirilirken sadece kilo esas alınmıyor. Burada beden kitle indeksinin hesaplanması daha önemli.

Tedavisi:

Obezlerde hormonal olanlar hariç yapılan iyi bir diyet ve spor ile tedavi mümkün. Okul çağından önce diyet önerilmiyor, dengeli beslenme ve hareket artışına teşvik ediliyor. Büyük çocuklarda uzman doktor ve diyetisyen kontrolünde uygun diyet programları uygulanabiliyor. Korunmak için: Çocuğun bol su içmesini sağlamak, asla yemekle ödüllendirmemek, atıştırmayı yasaklamak, ara öğünlerde meyve ve salataya yöneltmek. Belirtileri: En yaygın bulgu asimetri. Bir tarafa belirginleşen kürek kemiği çıkıntısı ve bir omuzun daha yüksek oluşu gibi... Bazen kalça kemiklerinde de asimetrik görünüm olabiliyor.

Eğriliğin artışı, sırt ve belde ağrıya yol açıyor. Korunmak için: Anne-babanın çocukların gelişimini düzenli takip etmeleri ve asimetrik sporlara yönlendirmemeleri gerek. Tedavisi: Derecesi 40-45 altındaki eğriliklerin tedavisinde, fizik-tedavi yöntemleri uygulanıyor. Bu tedavilerle hem hastanın ağrısı gideriliyor, hem de kaslar güçlendiriliyor. Traksiyon alçılar da kullanılabiliyor. Daha ileri vakalarda cerrahi müdahale gerekebiliyor. İMPETİGO Stafilokok veya stretokokların neden olduğu yüzeysel bir cilt hastalığı. İnsandan insana temasla ya da havlu, mendil gibi eşyaların ortak kullanılmasıyla bulaşıyor. Ciltteki küçük bir travmanın ardından travma olan yerde gelişiyor.

Belirtileri: Travmanın ardından ciltte bir kızarıklık oluşuyor. Bu travmanın üzeri hızla bal rengi kabuklarla kaplanıyor.Korunmak için: Mutlaka hijyen kurallarına uyulması gerekiyor. Çocuğun cildinde en ufak bir kesik oluştuğunda bu bölge antibiyotik solüsyonla temizlenmeli.

Tedavisi: Hafif olan vakalarda yaraların üzerine ilaç uygulanması yeterli olabiliyor. Kabuklar temizlenip günde 3 kez antibiyotik solüsyonla siliniyor ve yine antibiyotikli kremler uygulanıyor. Ağır seyreden vakalardaysa, önce yaradan kültür alınıyor ve ona uygun antibiyotik ilaç tedavisi uygulanıyor.

Yenidoğan tarama testlerini unutmayın!

Bebek doğduktan sonra birkaç gün içerisinde yapılan tarama testleri, birçok ciddi hastalığın erken dönemde yakalanması açısından görülebiliyor. İşte yapılması gereken testler...

á Fenilketanüri (PKU)

á hipotiroidi

á Gelişimsel kalça displazisi (eski adıyla doğuştan kalça çıkığı )

á İşitme tarama testleri

á Galaktozemi

á Kistik fibroz

á Hemosistinürini

á Biotinidaz eksikliği

á Konjenital hipotiroidi

Nafize Kökten

Nafize Kökten

Çene Eklemi Hastalıkları Nelerdir? Önceki

Çene Eklemi Hastalıkları Nelerdir?

Kış aylarında sık görülen hastalıklar Sonraki

Kış aylarında sık görülen hastalıklar