• Cumartesi 25 Ocak
çocuklarda alerji

çocuklarda alerji

Çocuk Alerjilerinde Artış

Çocuklarda son yıllarda alerjik hastalıklar artış gösteriyor. Aileler bu konularda yavaş yavaş bilinçlense bile, genetik yatkınlık ya da yaşam şartları gibi sebeplerden çocuklar alerjiye maruz kalabiliyor. Yapılan araştırmalar dünya genelinde alerji sıklığının arttığı ve insanların yüzde 30 – 40’lık bir kısmının hayatının bir döneminde alerjiden etkilendiğini ortaya koyuyor. Bebekler söz konusu olduğunda ise ailesinde alerji olan bebeklerin yüzde 70’inde alerji görülmesi riski var.  Bu sebeple ailede alerji hikayesi varsa, çocuklar da yakından takip edilmelidir. Ailede alerji olan biri yoksa çocukta görülme riski sadece yüzde 20 oranında. Çocuklarda en yaygın görülen alerji sorunları; astım, alerjik nezle, egzama, besin ve göz alerjileridir. Alerji tedavisine karar vermeden önce, çocuklarda belirtilerin iyi takip edilmesi gerekmektedir. Alerji belirtileri gösteren çocuğun çocuk alerji uzmanı tarafından değerlendirilmesi ve gereken testleri yapıldıktan sonra tedaviye başlanması gerekir. Ayrıca besin alerjilerinde de büyük ölçüde artış olduğunu söyleyen çalışmalar mevcuttur.

Ailede Besin Alerjisi Olan Bebekler için Önlem

Alerji geçmişi olan aileler, bebekleri dünyaya geldiği ilk aylarda sadece anne sütü ile besleyerek, risk altında olan bebeklerini alerjik hastalıklara karşı koruyabilir. Bu süreçte emziren annenin alerjiye sebebiyet verebileceği gıdalardan kaçınması gerekmektedir. Böylece sütüne herhangi sakıncalı bir besin tesir etmemiş olacaktır. Emzirmeyi bırakmamak ve bebeği en azından 6 ay boyunca anne sütüyle beslemek oldukça faydalıdır. Fakat eğer anne sütü yeterli olmazsa, alerji riski taşıyan bebekler için üretilen formül sütler (hidrolize hipoalerjenik) sayesinde bebekler, korumaya alınabilir. Ancak anne sütü olmasına rağmen bebeği doyurmuyorsa, beslenmeye biraz hipoalerjenik formül süt dahil edilebilir. Alerjiye yatkınlığı olan bebeklerin beslenmesine soya sütü ve keçi sütü gibi diğer hayvan sütleri eklenmemelidir. Genel alerjik hastalıklara bakacak olursak, hızla artan ve kronik hale gelen bu sağlık sorunlarına önlem olması açısından, aileler temel beslenme ilkelerini takip edebilirler.

Temel Beslenme Nelerden Oluşur?

D Vitamini: Dünya genelinde alerjik ve astım hastalıklarının D vitamininden mahrum kalmayla ilişkisi olduğu düşünülmektedir. Belirli kurallara uyarak yaz mevsiminde güneşten bol faydalanmak ve kışın da D vitamini takviyeleri kullanmak gerekmektedir. OMEGA 3, 6 ve Yağ Asitleri: Balık tüketmek ve bunu alışkanlık haline getirmek, çocuklarda genel olarak astım riskini azaltıyor. A ve C Vitamini: Astımı olan çocuklarda C vitamininden zengin meyveler (portakal, mandalina, kivi) ve A vitamini yoğun gıdalar (havuç, yumurta) genel sağlık kalitesine olumlu etki etmektedir. Selenyum: Astımlı hastaların selenyum ihtiyacının yüksek olduğu biliniyor. Bu sebeple kümes hayvanları, deniz ürünleri, soğan ve kırmızı biber gibi selenyum zengini gıdalar tüketilebilir. E Vitamini: Yeşil yapraklı sebzeler,  fındık ve ceviz gibi gıdalar çocuklarda E vitamini takviyesi yapacaktır. Çocuğunuzda alerjik belirtiler görüyorsanız çocuk alerji merkezimizden randevu alabilirsiniz. Detaylı bilgi için https://www.cocukalerjiuzmani.com/ sitesini inceleyebilirsiniz.

Rüzgar Dijital

Rüzgar Dijital

tiroid Önceki

Ameliyatsız ve Hızlı Tiroid Tedavisi

varis tedavisi Sonraki

‘Varis Tedavisi İhmal Edilmemelidir’