• Çarşamba 16 Ekim
Çocuk Alerji Doktoru

Çocuk Alerji Doktoru

Çocuk Alerji Doktoru

Alerji, alerjen denilen normalde zararsız olan maddelere karşı bağışıklık sisteminin gösterdiği aşırı duyarlılık reaksiyonlarıdır.  Başlıca alerjenler ev tozu akarları, polenler, küf mantarları, hayvan tüy ve epitelleri, besinler ve böcek zehirleridir.

Alerjik hastalıklarda genellikle üst ya da alt solunum yolları, göz, deri ve sindirim sistemi etkilenir. Memorial Çocuk Alerji Bölümü’nde çocukluk çağında görülen astım, reaktif hava yolu hastalıkları, saman nezlesi (alerjik rinit ve alerjik rinokonunktivit), atopik dermatit (egzama), ürtiker (kurdeşen), besin alerjileri ve anafilaksinin tanısı ve tedavisi gerçekleştirilmektedir.

  Alerjik hastalıklar sadece bir organ sisteminin rahatsızlığı değildir. Alerjik hastalıklar bir bütün içerisinde değerlendirilmeli, tedavi planlanması sadece günü kurtarıcı değil uzun vadeli olarak yapılmalıdır.   Çocuklarda Sağlıklı Beslenme   Okul çağı büyüme ve gelişmenin hızlı olduğu, çocukların ev dışına arkadaşlarıyla yemek yemeye başladıkları, yaşam boyu sürebilecek beslenme alışkanlıklarının büyük ölçüde oluştuğu bir dönemdir.   D Vitamini   Kış mevsiminde vücudumuzun en fazla ihtiyaç duyduğu vitaminler arasında olan d vitamini, oldukça önemli bir vitamindir. Güneş d vitamini bakımından bir kaynak görevi görmektedir.

D vitamini özellikle güneş tarafından alınabildiği gibi, ayrıca, somon, sardalya, uskumru, ringo balığı, lifer, ton balığı gibi yağlı balıklar tüketmek son derece nemlidir.   Çocuklarda Süt Alerjisi   Bebeklerde sıkça rastlanılan alerji olan inek sütü alerjisi zamanla ortadan kalkmaktadır. İnek sütü alerjisi, genellikle, kaşıntı, kızarıklık yan etkilerine yol açmaktadır. İnek sütü, tedavisi diyet, ilaç, oral dezentizasyon tedavileri yer almaktadır.

Rüzgar Dijital

Rüzgar Dijital

Yüz Germe Ankara Önceki

Yüz Germe Ankara

Çay Yolu Diş Kliniği Sonraki

Çay Yolu Diş Kliniği