• Çarşamba 16 Ekim
Apse Nedir?

Apse Nedir?

Apse Nedir?

Apse nedir? Bakteri enfeksiyonlarına karşı vücudun verdiği bir karşılık olarak da adlandırılabilir. Apse vücudun herhangi bir yerinde oluşabilir. Ağrı, kızarıklık ve şişliğe neden olur.

APSE ÇEŞİTLERİ:

SICAK APSE: Bu apsede ateş yükselir, ağrı ve zonklama olur. Apsenin oluşma nedeni, çoğunlukla bir veya birkaç mikroptan oluşmaktadır. Sıcak apsenin, ağrı, kızartı, şişlik, sıcaklık gibi dört belirtisi vardır. Apsenin çevresi sert, ortası ise oynak ve yumuşaktır. Apseler bulundukları bölgede sadece ağrımaz.

Vücutta genel ağrılar

ateş kırıklık

ürperme

iştahsızlık

 Zayıflama

terleme görülür. Apseler bir noktada toplanınca bir hekim tarafından zamanında açılıp içindeki cerahat boşaltılmazsa, vücuda yayılma sonucu daha vahim durumlara neden olabilir.

SOĞUK APSE:

Verem hastalığında görülen bir apse türüdür. El şişlik üzerine konulunca sıcaklık alınamaz ve basmakla ağrı uyandırılamaz. Sıcak apsedeki kesin iltihap belirtileri yoktur. Fakat şişlik açılırsa, sıcak apsedeki gibi bir apse içeriğinin olduğu görülür. Soğuk apselerden en çok rastlananı çene kemiğinin, bel kemiğinin ve boyundaki bezelerin verem mikrobu ile tahribinden meydana gelenlerdir. Bunlar boyunda, çene altında bir şişlik biçiminde görülür. Bel kemiği apseleriyse aşağı doğru kayarak kasık altında kendini gösterir.

Nafize Kökten

Nafize Kökten

Kişisel Gelişimde Faydalı Olacak 8 Şey Önceki

Kişisel Gelişimde Faydalı Olacak 8 Şey

kulak estetiği ankara Sonraki

Sık Tercih Edilen Estetik Operasyonlar ve Uygulamaları