• Perşembe 23 Mayıs
5 Maddede Diz Protezi Ameliyatı

5 Maddede Diz Protezi Ameliyatı

5 Maddede Diz Protezi Ameliyatı

5 Maddede diz protezi ameliyatı ile ilgili bilinmesi gerekenler şu şekildedir:

  • 1-Diz protezi tedavisi nedir?

Diz protezi, diz bölgesinde eklem bölümünü oluşturan üç kemiğin eklem yüzeylerinin kesilerek çıkarılması ve onun yerine metal ve plastik parçalar ile kaplanması durumudur. Ağrıdan yürüyememe, merdiven çıkamama gibi günlük yaşamı zorlaştırıcı problemlerle karşı karşıya kalan hastalarda, dinlenme, fizik tedavi ve ilaçların işe yaramadığı durumlarda gerçekleştirilen bir tedavi uygulamasıdır.  

  • 2-Diz protezi ameliyatı nasıl uygulanır?

Bu konuda akıllara ilk gelen soru ameliyatın tek taraflı mı yoksa çift taraflı mı olacağıdır. Bu sorunun yanıtı hastanın durumuna bağlı olmaktadır ve doktor ile birlikte verilecek bir karardır. Bu sorunun yanıtını ararken hastanın yaş faktörü ve hastalığın her iki dizi de ameliyat noktasına getirip getirmediği gibi faktörlere bakılır. İyileşme sürecinin hızlı olması gibi kolaylıklardan ötürü genç hastalara çift taraflı yapılması önerilir ancak 75 yaş üzerinde kardiyolojik açıdan dikkat edilmesi gerekir. Ameliyat süresi ise yaklaşık 2 saat olmaktadır.  

  • 3-Protezden sonraki erken dönemde beklenen hareket açıklığı ne olmalıdır?

İlk üç hafta erken dönem olarak kabul edilir ve beklenen hareket açıklığı 120 derece olmalıdır. İyileşme süreci tamamlandıktan sonraysa hastaların %90'ından fazlasının diz ağrılarında azalma gözlenmiş olup, yürüme ve hatta merdiven inip çıkma gibi aktivitelerini tek başlarına yapabildiklerini belirtilmiştir.  

  • 4-Diz protezi sonrası ağrı sebepleri nelerdir?

Diz protezi sonrasında erken dönemde ağrı normal kabul edilir. Ancak bu süreci atlattıktan sonra ağrının geçmesi beklenir. Eğer ağrılar devam ediyorsa ve ağrının yanı sıra eklemde şişlik, kızarıklık ve ısı artışı gibi semptomlar görülüyorsa enfeksiyonun habercisi olabilir ve doktora baş vurmak gerekir. Protezin yanlış bir teknikle yerleştirilmesi gibi sebepler de ağrıya yol açabilmektedir.  

  • 5-Total diz protezi uygulamaları sonucu

Diz ekleminde ağrı ve hareket kısıtlılığı durumunda uygulanan total diz protezi tedavisi, başarı yüzdesi yüksek ve en yüz güldürücü sonuçları veren yöntem olarak görülmektedir. Ayrıca ameliyatta uygulanan diz protezlerinin ömrü günümüzde 15-20 yıla kadar uzatılmıştır. İşe yararlığını kaybettiğinde ikinci ameliyat gerçekleştirilir.

Rüzgar Dijital

Rüzgar Dijital

Kadın Sağlığı ve Geleneksel Tıp Önceki

Kadın Sağlığı ve Geleneksel Tıp

kısırlık Sonraki

Günümüzde Artan Kısırlık Problemi